Българите в Швеция

Социална мрежа на българската общност и нейните приятели

Хелоу,

имам много голямо желание да се заселя в Северна Швеция (или поне това е плана, при липса на избор и малко по-топлите райони са вариант за мен:)), но до колкото ми е известно, работата и квартирите там са трудни за намиране. Опитвам се, да си намеря работа през интернет, но се търсят главно лекари, инжинери и т.н., а аз още не съм завършил бакалавърска степен (макар, че съм на 24, но свършиха парите и не можах да си платя семестъра :)). Пък и шведския ми е на много слабо ниво, от скоро се опитвам да прихвана някоя и друга дума, но съм зает с други работи и за сега вървят бавно нещата... разчитам главно на английски, защото го знам на полу-професионално ниво и говоря почти без акцент. Наскоро открих този сайт, и тъй като съм посъбрал всичко необходимо за заминаването ми, реших да разпитам за информация и може би съвет преди грандиозно да си счупя главата :) Предполагам, че да замина лятно време би било по-разумно, но аз съм твърдо решил да не прекарвам новата година в България, така че мисля да пробвам.

Накратко, ако можете да ми даде съвет в кой град би било добре да се заселя (където ще има най-голяма вероятност да си намеря ниско/средноквалифицирана работа и квартира) и да споделите каквото още се сетите, може би първи впечатления от пристигането ви в Швеция, пречки и т.н., ще си спечелите поне един фен в мое лице :)

Преглеждания: 623

Отговори на това

Отговори на тази дискусия

Zdrasti Nikolai,

Jelanieto ti da se premesti6 na sever e mnogo drazko no ne e newazmojno :)
Problema tuka ne e kwartirata ( kato izkliu4im gradowete Kiruna i Gällivare ) a namiraneto na rabota . Kakto i w Balgariq taka i tuka nemoje da si nameri6 rabota kakwato i da e bez preporaki ili pomo6t ot mesten ( mnogo sa skipti4ni sprqmo wsi4ki 4ujdenci ) zaplatite sa dosta niski za tuka6niq standart , no kwartirite kato cqlo sa s po niski ceni ot iujna sweciq.
Nqma zna4enie dali zimata ili lqtoto 6te doide6 stiga da si podgotwen finansowo za tarsene na rabota pone 2-3 meseca .
Neznam koi grad e nai podhodq6 za tebe , samo trqbwa da si naqsno 4e teritoriqta na Norrbotten e po4ti kolkoto teritoriqta na Balgariq ( blizo 100 hilqdi kvadratni km ) a populaciqta e 300 hilqdi , koto ti ograni4awa tarseneto na rabota zaradi golqmata distanciq.

Ako ima6 po konkretni waprosi s radost 6te pomogna

pojelawm ti kasmet ;)

Благодаря за отговора :) Мислех си за района около Piteå, тъй като имам нещо като познати там, макар че не мога да разчитам на помощ от тях, тъй като се познаваме само чрез интернет, а и са малко мързеливи :D Относно квартирата - знам, че има някакви списъци с чакащи за апартаменти, но не съм много наясно как стоят нещата, макар че темата в сайта ми разясни горе-долу нещата :) За работата - бих работил каквото и да е, стига да мога да си плащам храната и квартирата, и евентуално горивото за колата (тъй като предполагам би било доста удобно, да имам кола, при положение че разстоянията са доста големи). Нямам илюзията, че ще ми е лесно (особено в началото), но съм доста амбициран да се справя. А и мисля, че ще ме бива във сноуборда, и нямам търпение да го пробвам! :D

Преди малко се събуждам, и мозъка ми все още не работи много добре, но се радвам много, че получих отговор :) Когато се сетя нещо по-конкретно - ще пиша... иначе, ако чуеш, че някъде търсят хора за работа в твоя район (колкото и да е малък шанса :)), ще ми помогнеш много ако ми дадеш координати на работодателя, за да се свържа с тях и евентуално да си намеря работа още от сега.. но това си е ангажимент, а предполагам си имаш достатъчно неща за вършене и без това, но и това че ми отговори е достатъчно, благодаря ти отново! :)

Zdravei Nikolai.Az sam ot 8 meseca tuk,t.e. ot Mart t.g.Predi mesec si polu4ih personalnia nomer (bqha mi izgubili dokumentite ot Sketteverket :) ) registrirah se v Arbetsförmedlingen kato bezrabotna...iznenadata mi be6e golqma,kogato jenata na 4 ochi mi kaza,4e rabota bez shvedski ezik...trudno )az sam v Västerbotten+severna Shvecia.Govorq angliiski,ruski i gracki.Podadoh molba za SFI-shvedski za emigranti.Za 2 sedmici minah parvo nivo i nai-nakraia polu4ih obajdane za po4asova rabota v edin restorant,samo ve4er...saobrazeno s SFI-to.Da,ima rabota..za hora sas specialnost,no bez ezik...trudno.Bumajtinata tuk e absolyutna,nqmam dumi i 4akaneto za otgovor po po6tata otnema vreme.Ne,4e nqma nikakav 6ans,no dosta dobre se vaoraji s tarpenie,vreme i ne na posledno mqsto...pari4ki,tuk e dosta skapo.Spored moite nablyudenia i ti4ane po intervyuta...lqtoto e po-truden period za namirane na rabota,vsi4ki sa po otpuski,6vedite se iznasqt po drugi darjavi,ako lqtoto e dajdovno i po-hladno (kakto be6e tova) zimata spored men e po-dobar period.Az sam sambo (jiveem na semeini na4ala s moq priqtel,koito e 6ved) Blagodarenie na nego uspqh da otstoq na sistemata im.Kato malak primer 6te ti kaja,4e ne mi razre6iha da si izvadq bankova smetka v nikoq banka predi da si izvadq 6vedska li4na karta (imam BG-ID,pasport,personalen nomer,i karta ot Migrationsverket za 2 god.) Bankova smetka ti trqbva zadaljitelno ako po4ne6 rabota.Uspeh.

www.arbetsformedlingen.se   Tova e saita za rabota,sled personalnia nomer kato si polu4i6 da se registrira6,makar 4e vse o6te ne sam sre6tnala nqkoi,na koito da sa mu namerili rabota ot tam :)

Благодаря, Надя :) Опитвам се да понауча шведски с програмата Rosetta Stone, но не съм напреднал много за сега. Хубаво е, че ми ги казваш тия работи, за да се захвана по-сериозно :) Продължавам да се образовам по темата и да си движа нещата, ще разгледам обстойно и сайта, който ми прати... пожелавам успех и на теб :)

Molq :) Az hodq na SFI eto ti saita po koito vsqka srqda imame 4asove,moje6 da go razgleda6.Kato go otvori6 v dqsno ima niva A,B,C...USPEH   www.digiralasparet.se

Zdrasti Nadia :)

izwinqwai no ne sam saglasen s teb

parwo si namerih rabota bez gram swedski , s nali4ie na trudow nomer nqmah nikakwi problemi za otwarqne na bankowa smetka , a dori se registrirah w Arbetsf.... bez personalen nomer , i to4no te mi nameriha rabotata .

komunite w sweciq imat 4asti4na awtonomiq i mogat da nalagat ( do nqkade ) swoi prawila i iziskwaniq .

Mnogo mi e 4udno za6to ne si wzela wednaga pesonalen nomer pri polojenie 4e si registrirana sambo ( 4aka se ne powe4e mesec za towa )

no wse pak da ne zabrawqme 4e si w Västerbotten

zdravei.Personalnia nomer mi zakasnq za6toto tezi ot Skatteverket parvo ne bqha zapoznati kakvi dokumenti trqbva da popalnem (sviknali sa da rabotqt samo s emigranti ot 3-ia svqt) i nakraq se okaza,4e cql boks s dokumenti se zagubil pri transportirvaneto ot Skellefteå do Halmstad ako ne se laja....ta vsi4ko nanovo.Samboto mi se obadi na 6efa na negovata banka za da mi izvadi smetka,ina4e me pratih v Umeå da si vadq 6vedska ID karta i togava moje da si vadq bankova smetka.....bqh na raba da im kaja 4e e palen absurd tazi politika na bankite ...Handelsbank i e diskriminacia.Otivam na SFI,no kato imam vreme 6te vi pi6a otnosno Arbetf....tam pak kakva anarhia i diskriminacia e....lo6o e 4e Balgaria e EU darjava...ama kakvo sme vinovni nie?!?Hubav i sporen den na vsi4ki vi :)

линка не работи...

Ако имаш предвид www. digitalasparet. se внимавайте защото този домейн е в черния списък:

"

Varning- datorn kan skadas om du besöker den här webbplatsen!

Förslag:

Du kan också fortsätta till http://www. digitalasparet. se på egen risk. Mer information om problemen vi upptäckte hittar du på Googles Safe Browsing-diagnostiksida för den här webbplatsen.

Mer information om hur du skyddar dig själv från skadliga program på nätet finns på StopBadware.org.

Om du äger den här webbplatsen kan du begära att webbplatsen granskas med hjälp av Googles verktyg för webbansvariga. Mer information om granskningsprocessen finns på Googles Hjälpcenter för webbansvariga."

da tozi e saita..S tozi sait rabotim vsqka srqda v Campusa....i nqmame problemi.Sega se poma4ih da go otvorq s Google chrome i mi dade 4e e v 4ernia spisak,no s Bit Comer i firefox....mi go otvarqt i 2-ta browzera.

ами не знам, аз бих внимавал много с него!

Мерси за предупреждението, ще внимавам :) За сега все още уча с Rosetta Stone, така че нямам никакви грижи

Темата я оставям отворена, както и въпросите, приемам всякакви съвети, коментари, наблюдения и т.н. от всеки, който иска да се изкаже по темата :)

Отговор в дискусия

препоръчваме

© 2014   Created by Росен Апостолов.

Идентификационни табелки  |  Докладвай проблем  |  Условия на обслужване